Družstevní nebo osobní vlastnictví?

Narazili jste při hledání nemovitosti na družstevní byt který se Vám líbí a nejste si jisti zda je taková forma vlastnictví vhodná? Pojďme se podívat jaké jsou rozdíly mezi družstevním a osobním vlastnictvím a jejich výhody a nevýhody.

Družstevní vlastnictví – výhody a nevýhody

Družstevní vlastnictví je forma společného vlastnictví nemovitostí, která je v České republice stále poměrně rozšířená. Koupí družstevního bytu se nestáváte jeho vlastníkem. Místo toho vlastníte podíl ve družstvu, které vlastní nemovitost a vy platíte družstvu nájem za užívání bytu, jehož výši určují stanovy. Družstvo zajišťuje a fi nancuje správu a údržbu společných prostor

+ Nižší pořizovací náklady: Jedna z hlavních výhod pořízení družstevního bydlení je nižší pořizovací cena, než je u bytů, které jsou v osobním vlastnictví. Někdy mohou být družstevní byty levnější až o desítky procent oproti bytům v soukromém vlastnictví. 

– Omezená možnost financování: Jelikož se při koupi bytu v družstevním vlastnictví nestáváte vlastníkem, ale pouze si kupujete členský podíl v bytovém družstvu, tak daný byt nemůžete použít u banky jako zástavu pro sjednání hypotečního úvěru. Pokud tedy nemáte možnost ručit jinou nemovitostí v adekvátní hodnotě, hypotéku od banky nezískáte. Pro financování lze využít úvěr ze stavebního spoření, který banky poskytují právě pro tyto účely. Existují i další možnosti financování družstevního bytu, závislé na konkrétní situaci, proto je vždy dobré obrátit se na finančního poradce, který najde nejvýhodnější způsob financování. 

+ Rychlejší proces při změně vlastníka: Svůj členský podíl můžete prodat, a to bez souhlasu družstva. Převod probíhá pouze mezi prodávajícím, kupujícím a bytovým družstvem. Účinek převodu tedy nastane v den doručení smlouvy bytovému družstvu. Při převodu není vyžadován zápis v katastru nemovitostí, jehož vyřízení trvá většinou měsíc. 

– Omezení užívání bytu: Byty v družstevním vlastnictví nelze využívat jako investiční byty bez souhlasu družstva, tudíž krátkodobé či dlouhodobé podnájmy nejsou mnohdy možné. Někdy může mít družstvo dokonce stanoveno, že převod podílu družstva či podnájem nemůže přejít na cizince nebo právnické osoby. 

+ Demokratické rozhodování: V družstvu mají všichni členové právo hlasovat a podílet se na rozhodování o záležitostech týkajících se společného majetku. Při hlasování nezáleží na tom, jak velký podíl kdo má. Každý družstevník disponuje jedním rovnocenným hlasem.

Je důležité si uvědomit, že výhody a nevýhody družstevního vlastnictví se mohou lišit v závislosti na konkrétním družstvu a jeho pravidlech. Ať‘ už se Vám daný družstevní byt líbí sebevíc, doporučuji seznámit se se stanovy a hospodařením družstva před Vaším rozhodnutím do něho vstoupit. A v neposlední řadě je dobré zjistit, zda má družstvo splacenou anuitu (úvěr na koupi bytového domu) a jestli se do budoucna uvažuje o převodu bytů do osobního vlastnictví. 

Osobní vlastnictví – výhody a nevýhody 

Při koupi bytu do osobního vlastnictví se stáváte jeho přímým vlastníkem a zároveň spoluvlastníkem společných částí budovy a pozemku. Pokud je v domě založeno SVJ (Společenství vlastníků jednotek), které sdružuje vlastníky jednotlivých bytových jednotek ve vícebytových domech, automaticky se stáváte jeho členem. SVJ je zodpovědné za správu a údržbu společných částí budovy a zajišťuje potřebné služby a opravy. 

– Vyšší pořizovací hodnota: Vlastnictví jednotky ve SVJ zahrnuje přímý podíl na bytě, proto je pořízení bytu v osobním vlastnictví finančně náročnější než pořízení bytu v družstevním vlastnictví. Vlastník má také povinnost jednou ročně platit daň z nemovitých věcí. 

+ Vlastnictví jednotky: Jako vlastník jednotky ve vícebytovém domě máte přímý vlastnický podíl na svém bytě. To vám poskytuje větší kontrolu nad Vaším vlastním prostorem. který můžete upravovat a rozšiřovat v souladu s platnými předpisy. S bytem můžete volně disponovat, použít ho jako zástavu u banky či využít jako investiční byt na dlouhodobé i krátkodobé pronájmy. 

– Nerovnoměrný hlasovací podíl při rozhodování: Vlastníci jednotek mají právo hlasovat a podílet se na rozhodování o záležitostech týkajících se společných prostor a správy domu. Narozdíl od družstevního vlastnictví ,kde každý člen má při hlasování jeden hlas, v SVJ má každý vlastník jednotky počet hlasů odpovídající velikosti jeho podílu na společných částech domu a pozemku. Majitelé malých bytů tedy mají menší vliv při rozhodování o údržbě a správě domu. 

– Finanční odpovědnost: Vlastníci jednotek jsou společně odpovědní za financování společných nákladů a oprav. To znamená, že se mohou objevit 

nečekané finanční závazky, pokud není dostatek finančních prostředků ve společenství. 

Opět je důležité vzít v úvahu konkrétní podmínky daného SVJ, protože se mohou lišit v různých komunitách a před pořízením bytu v SVJ je vhodné se informovat o jeho pravidlech a hospodaření. 

Jak vidíte, obojí vlastnictví nabízí výhody i nevýhody a vždy záleží na konkrétní nemovitosti. Při hledání Vašeho nového domova či investiční nemovitosti je nejlepší spolupracovat s profesionály v oboru – realitním makléřem nebo právníkem, kteří Vám poradí a zároveň pomohou ochránit Vaši investici.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Nejnovější články

Jak poznám dobrého nájemníka? 

Publikováno: 3 června, 2023

Družstevní nebo osobní vlastnictví?

Publikováno: 27 května, 2023

5 kroků k úspěšnému prodeji nemovitosti

Publikováno: 3 května, 2023